653-2039/01 – Úvod do nauky o materiálu (UNoM)

Garantující katedraKatedra materiálového inženýrství a recyklaceKredity3
Garant předmětudoc. Dr. Ing. Monika LosertováGarant verze předmětudoc. Dr. Ing. Monika Losertová
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení2024/2025
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
LOS35 doc. Dr. Ing. Monika Losertová
MAT27 prof. Ing. Vlastimil Matějka, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+1

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Student bude po absolvování předmětu schopen: - definovat strukturu krystalickou a nekrystalickou - vyjmenovat strukturní vady materiálu - popsat fázové složení slitin podle binárních diagramů - klasifikovat typy materiálů používané v různých oblastech průmyslu. - vysvětlit souvislosti mezi strukturou a základními vlastnostmi materiálů - vyjmenovat oblasti aplikací různých materiálů v souvislosti s jejich vlastnostmi - formulovat výhody a nevýhody aplikací kovových materiálů, polymerů, keramiky a kompozitů v různých odvětvích

Vyučovací metody

Přednášky
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Projekt
Ostatní aktivity

Anotace

Předmět je úvodem do nauky o materiálech a seznamuje studenty se základními typy materiálů významných pro lidskou činnost v různých oblastech průmyslu a v nových technologiích. V první části přednášek student získá přehled o struktuře a mikrostruktuře materiálů, strukturních poruchách, difuzi a fázích v materiálech, dále o jejich fyzikálních, mechanických, elektrických a dalších vlastnostech. V další části přednášek bude moci student tyto poznatky aplikovat na základní typy materiálů (kovové, polovodičové, kompozitní, keramické, amorfní, polymerní, nanostrukturní aj.) v souvislosti s jejich vlastnostmi a aplikacemi.

Povinná literatura:

LOSERTOVÁ, M. Úvod do nauky o materiálu, část 1. Studijní opora k předmětu. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2014. FIALA, J., V. MENTL a P. ŠUTTA. Struktura a vlastnosti materiálů. Praha: Academia, 2003. ISBN 80-200-1223-0. SMALLMAN, R.E. a A.H.W NGAN. Physical metallurgy and advanced materials. 7th ed. Oxford: Elsevier Butterworth-Heinemann, 2007. ISBN 978-0-7506-6906-1. LOSERTOVÁ, M. Úvod do nauky o materiálu, část 2. Studijní opora k předmětu. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2016. SOJKA, J. Nauka o materiálu I. Studijní opory. 2008, s.130-176. POKLUDA, J., F. KROUPA a L. OBDRŽÁLEK. Mechanické vlastnosti a struktura pevných látek: kovy, keramika, plasty. Brno: Vysoké učení technické, 1994. ISBN 80-214-0575-9.

Doporučená literatura:

LOSERTOVÁ, M. Progresivní materiály. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2012. Online na: http://www.person.vsb.cz/archivcd/FMMI/PGM/index.htm. MAZANCOVÁ, E. Technické materiály I. Kovové materiály. Studijní opory. VŠB – Technická univerzita Ostrava, 2012, s. 8-15, s. 41-42. ISBN 978-80-248-2577-9 PLUHAŘ, J. Nauka o materiálech, Praha, SNTL, 1989, 552s. CARDARELLI F. Materials Handbook. A Concise Desktop Reference. 2nd Edition 2008 Springer-Verlag London Limited ISBN 978-1-84628-668-1. BAREŠ, R.A. Kompozitní materiály. Praha, SNTL, 1988, 328 s.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

konzultace, 3 projekty, zápočtový test zkouška má část písemnou a ústní

E-learning

Microsoft TEAMS

Další požadavky na studenta

Student vypracuje 3 projekty, který zahrnuje vybrané úlohy ze strukturních charakteristik a vlastností materiálů a binárních diagramů.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod do předmětu. Přehled materiálů používaných v průmyslu a jejich základní rozdělení. 2. Strukturní vlastnosti materiálů I: Krystalové struktury prvků a binárních slitin. Strukturní poruchy krystalové mříže kovů a slitin. 3. Strukturní vlastnosti materiálů II: Tuhé roztoky, intermediární fáze, mechanické směsi. Fázové transformace, termodynamika a kinetika. Rovnovážné fázové diagramy, základní přeměny; reálné binární soustavy. Difúze v kovových soustavách. 4. Základní mechanické vlastnosti materiálů a metody jejich hodnocení. 5. Slitiny kovů I: základní typy ocelí, litiny, soustava Fe-C, vliv přísad na jejich vlastnosti; aplikace. 6. Slitiny kovů II: slitiny Cu, Al, Mg. Základní vlastnosti a aplikace. 7. Slitiny kovů III: slitiny Ni, Ti a dalších vysokotavitelných kovů. Základní vlastnosti a aplikace. 8. Slitiny kovů IV: vybrané intermetalické sloučeniny; biokompatibilní materiály; funkčně gradientní materiály; kovová skla. Vlastnosti, využití. 9. Materiály s elektromagnetickými vlastnostmi. Magnety, supravodiče, polovodiče. Vlastnosti, využití. 10. Amorfní materiály; polymerní materiály; přírodní materiály, keramické materiály. Vlastnosti, využití. 12. Kompozitní materiály: s kovovou, keramickou nebo polymerní matricí. Vlastnosti, využití. 13. Ochranné vrstvy a povlaky s různými funkcemi. 14. Konzultace k probranému učivu, zápočtový test.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr, platnost do: 2024/2025 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  25
        Zkouška Zkouška 60  11 3
Rozsah povinné účasti: Student vypracuje 3 projekty, které zahrnují vybrané úlohy ze struktury materiálů a binárních diagramů. Absolvuje zápočtový test.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2022/2023 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku
Blok předmětů bez studijního plánu - FMT - P - cs 2023/2024 prezenční čeština volitelný odborný FMT - Fakulta materiálově-technologická stu. blok

Hodnocení Výuky



2022/2023 letní