717-2702/01 – Progresivní technologie porušování materiálů (PTPM)

Garantující katedraKatedra fyzikyKredity5
Garant předmětuprof. Ing. Libor Hlaváč, Ph.D.Garant verze předmětuprof. Ing. Libor Hlaváč, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2016/2017Rok zrušení2018/2019
Určeno pro fakultyHGF, USPUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
HLA57 prof. Ing. Libor Hlaváč, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Charakterizuje fyzikální principy práce vybraných technologických nástrojů porušování materiálů. Objasňuje a vysvětluje fyzikální limity použití vybraných technologických nástrojů porušování materiálů pro řešení problémů praxe. Analyzuje správnost použití daného technologického nástroje porušování materiálů v konkrétních podmínkách. Stanovuje fyzikální hranice použití vybraných technologických nástrojů porušování materiálů v praxi a predikuje jejich účinnost.

Vyučovací metody

Přednášky
Semináře

Anotace

Hlavním cílem předmětu je seznámit studenty se třemi základními progresivními technologickými nástroji porušování materiálů. Tyto nástroje jsou používány pro obrábění klasickými nástroji velmi obtížně obrobitelných materiálů, pronikání do velkých hloubek v materiálu a dalším speciálním úkonům na materiálech. Jedná se o laserový paprsek, plasmový paprsek a kapalinový paprsek. Kromě těchto základních tří technologických nástrojů jsou studenti seznámeni i s dalšími technologickými nástroji sloužícími k obrábění. V tomto předmětu, který uvádí studenty do problematiky zdokonalování uvedených progresivních technologických nástrojů porušování materiálů a rozšíření jejich aplikačních možností, jsou studenti seznámeni s principy generace jednotlivých paprsků, jejich základními charakteristikami, jejich fyzikálním působením na hmotu podle jejího skupenství a základními principy určení výkonu a účinnosti těchto nástrojů (paprsků). Výukový cyklus je kromě úvodní a závěrečné fáze rozdělen do čtyř základních celků.

Povinná literatura:

Hlaváč, L.: Fyzikální působení kapalinového paprsku vysoké energie na křehký materiál. Habilitační práce, Ostrava, 2002, 82 s. + 96 s. příloh Hlaváčová, I.: Vysokoenergetický vodní paprsek a jeho interakce s prostředím. Habilitační práce, Ostrava, 2010, 126 s. Hlavatý, I.: Teorie a technologie svařování. Beneš, L. a Jasenák, J. (Eds.). Multimediální publikace. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostrava, 2011, 262 s. ISBN 978-80-248-2414-7

Doporučená literatura:

Články v časopisech (např. Applied Surface Science, International Journal of Machine Tools & Manufacture, Journal of Materials Processing Technology, International Journal of Advanced Manufacturing Technology) a internetové stránky firem zabývajících se dělením materiálu progresivními metodami (laser, plasma, kapalinový paprsek, elektrojiskrové obrábění).

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Systematická příprava na výuku.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Uvedení do problematiky porušování velmi odolných materiálů 2. Technologický nástroj laserový paprsek – způsoby jeho generace, jeho základní charakteristiky, působení laserového paprsku na materiál, výkon při odstraňování materiálu, účinnost, způsoby zvyšování výkonu a účinnosti 3. Technologický nástroj plasmový paprsek – způsoby jeho generace, jeho základní charakteristiky, působení plazmatu na materiál, výkon při odstraňování materiálu, účinnost, způsoby zvyšování výkonu a účinnosti 4. Technologický nástroj kapalinový paprsek – způsoby generace kapalinových paprsků a jejich charakteristiky, působení paprsků na materiál, výkon při odstraňování materiálu, účinnost, způsoby zvyšování výkonu a účinnosti 5. Další technologické nástroje porušování materiálů – diamantové a karbidové nástroje, elektrojiskrové obrábění, chemické metody obrábění, apod. – krátký souhrn hlavních výhod, nevýhod a použití v praxi 6. Závěrečné shrnutí základních kritérií pro použití různých nástrojů porušování materiálů v praxi

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2016/2017 zimní semestr, platnost do: 2018/2019 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 33  17
        Zkouška Zkouška 67  25 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2017/2018 (B1701) Fyzika (1702R001) Aplikovaná fyzika P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2016/2017 (B1701) Fyzika (1702R001) Aplikovaná fyzika P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2016/2017 (B1701) Fyzika (1702R001) Aplikovaná fyzika P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2017/2018 letní