9360-0102/01 – Systematická anorganická chemie (CH-SYS)

Garantující katedraCentrum nanotechnologiíKredity3
Garant předmětudoc. Mgr. Kateřina Mamulová Kutláková, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Mgr. Kateřina Mamulová Kutláková, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2019/2020Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
MAM02 doc. Mgr. Kateřina Mamulová Kutláková, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zkouška 3+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Předmět Systematická anorganická chemie podává vyvážený a ucelený pohled na chemii prvků. Výběr učiva je proveden tak, aby student získal základní informace o oboru anorganické chemie. Chemie prvků je diskutována v kontextu s teoretickými základy. Předmět navazuje na středoškolské studium chemie s cílem rozšířit určité základní znalosti z obecné a anorganické chemie s akcentem na oborovou specializaci. Studenti se naučí: Určovat elektronovou strukturu atomů a iontů, jejich umístění v periodickém systému. Využívat periodické trendy při vysvětlení chování chemických látek. Vysvětlit přípravu, reaktivitu a další vlastnosti anorganických látek.

Vyučovací metody

Přednášky
Individuální konzultace

Anotace

Předmět Systematická anorganická chemie podává vyvážený a ucelený pohled na chemii prvků. Výběr učiva je proveden tak, aby student získal základní informace o oboru anorganické chemie. Chemie prvků je diskutována v kontextu s teoretickými základy. Předmět navazuje na středoškolské studium chemie s cílem rozšířit určité základní znalosti z obecné a anorganické chemie s akcentem na oborovou specializaci.

Povinná literatura:

EARNSHAW, Alan a Norman Neill GREENWOOD. Chemie prvků. Přeložil František JURSÍK. Praha: Informatorium, 1993. ISBN 80-85427-38-9. KAMENÍČEK, Jiří. Anorganická chemie. 4. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. ISBN 978-80-244-2387-6.

Doporučená literatura:

LUKEŠ, Ivan. Systematická anorganická chemie. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1614-8.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Zkouška sestává z písemné a ústní části.

E-learning

Další požadavky na studenta

Pro tento předmět nejsou stanoveny další požadavky na studenta.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Periodický zákon a periodická soustava prvků. První přednáška je zaměřena na chemickou periodicitu, kvantové čísla a elektronovou konfiguraci. Důraz je kladen na periodicitu chemických vlastností prvků. 2. Vodík a vzácné plyny. Předmětem druhé přednášky je historie a výskyt vodíku, vlastnosti a jeho izotopové složení, vodíkové vazby. Dále jsou diskutovány prvky VIII. A hlavní podskupiny helium, neon, argon, krypton, xenon a radon. Výskyt, vlastnosti a sloučeniny vzácných plynů. 3. Prvky VII. A hlavní podskupiny (halogeny). Třetí přednáška charakterizuje halogeny fluor, chlor, brom, jod, astat. Jejich výskyt, výrobu, vlastnosti a sloučeniny. 4. Prvky VI. A hlavní podskupiny (chalkogeny). Předmětem čtvrté přednášky jsou chalkogeny kyslík, síra, selen, tellur a polonium. Jejich charakteristika, vlastnosti a sloučeniny. 5. Prvky V. A hlavní podskupiny. Předmětem další přednášky jsou charakteristické vlastnosti prvků dusík, fosfor, arsen, antimon a bismut. 6. Prvky IV. A hlavní podskupiny. Cílem šesté přednášky jsou charakteristické vlastnosti prvků uhlík, křemík, germanium, cín a olovo. Jejich výskyt a sloučeniny. 7. Prvky III. A hlavní podskupiny. Další přednáška je zaměřena na prvky bor, hliník, gallium, indium a thallium. Charakteristické vlastnosti těchto prvků. 8. Prvky II. A hlavní podskupiny. Předmětem osmé přednášky jsou charakteristické vlastnosti prvků beryllium, hořčík, vápník, stroncium, baryum a radium. 9. Prvky I. A hlavní podskupiny. Dále jsou diskutovány alkalické kovy lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium a francium. Jejich charakteristické znalosti. 10. Přechodné prvky, prvky podskupiny titanu. Jejich výskyt, výroba, vlastnosti. Sloučeniny přechodných prvků. Koordinační sloučeniny přechodných kovů. Stereochemie koordinačních sloučenin. Studium komplexů v roztocích. Charakteristické vlastnosti prvků podskupiny titanu (titan, zirkonium a hafnium). 11. Prvky podskupiny vanadu, chromu a manganu. Jejich charakteristické vlastnosti. 12. Prvky VIII. B vedlejší podskupiny. Předmětem přednášky jsou charakteristické vlastnosti triád železa, lehkých platinových kovů a těžkých platinových kovů. 13. Prvky podskupiny mědi (měď, stříbro a zlato). Jejich charakteristické vlastnosti. 14. Prvky podskupiny zinku (zinek, kadmium a rtuť). Jejich charakteristické vlastnosti.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2019/2020 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zkouška Zkouška 100  51 3
Rozsah povinné účasti: 80 % účast na přednáškách, vypracování a prezentace na zvolené téma.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2020/2021 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2019/2020 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2020/2021 letní
2019/2020 letní