9360-0103/06 – Fyzikální chemie (CH-F)

Garantující katedraCentrum nanotechnologiíKredity5
Garant předmětuprof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.Garant verze předmětuprof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2019/2020Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
SEI40 prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.
TOK006 doc. Ing. Jonáš Tokarský, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Absolvent předmětu je schopen definovat a charakterizovat obsah fyzikální chemie jako vědecké disciplíny, zná základní fyzikálně-chemické zákony. Získá dovednosti v popisu chemických dějů z termodynamického a kinetického hlediska. Dokáže své znalosti aplikovat při řešení konkrétních zadání chemických dějů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Projekt

Anotace

Předmět je zaměřen na získání základních znalostí fyzikální chemie, které studenti budou rozvíjet v dalších navazujících předmětech, jako např. analytická chemie, úvod do kvantové fyziky a chemie a předměty zaměřené na přípravu nanomateriálů. Hlavní důraz je kladen na získání znalostí chemické termodynamiky, rovnováh v systémech neelektrolytů i elektrolytů, rovnováh homogenních i heterogenních chemických reakcí. Druhá stěžejní část se věnuje popisu kinetiky a teorií mechanismu chemických reakcí.

Povinná literatura:

ATKINS, P., W., Paula, J.: Fyzikální chemie, Vysoká škola chemicko-technologická, Praha 2013, ISBN 978-80-7080-830-6. NOVÁK, J. a kol. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. 2. přeprac. vyd. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, Praha 2000. BARTOVSKÁ, L. a kol. Příklady z fyzikální chemie I a II.Vysoká škola chemicko- technologická, Praha, 2002. ATKINS, P., W., Paula, J.: Atkin´s Physical Chemistry. Oxford UP 2003, ISBN 0198792859.

Doporučená literatura:

BRDIČKA, R., DVOŘÁK, J. Základy fyzikální chemie, Academia, Praha 1977. BALL, D., W. Physical Chemistry, Benjam. Cumm., 2005. ISBN 0534266584. BARTOVSKÁ, L., ŠIŠKOVÁ, M. Fyzikální chemie povrchů a koloidních soustav, 3. přep. a rozšíř. vyd. Vys. škola chem.technolog., Praha 1999. MOORE, W., J. Fyzikální chemie, SNTL, Praha 1979.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Obojí. K získání zápočtu musí studenti absolvovat předepsaný počet kontrolních písemných prací a odevzdat seminární práci s aplikací termochemických výpočtů dle zadání. Správnost vypracování je hodnoceno předem definovaným počtem bodů.

E-learning

Další požadavky na studenta

Zpracuje seminární práci zaměřenou na praktické využití termochmie. Hodnocení práce je součástí zápočtu.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod, fyzikální chemie jako vědní obor, základní pojmy a definice. 2. Makroskopická forma hmoty, vztah mezi makroskopickými a molekulovými vlastnostmi. 3. Základní elektrické, magnetické a optické vlastnosti molekul a jejich popis. 4. Interakce mezi molekulami, přitažlivé a odpudivé interakce, jejich kvantifikace. Soustavy bez chemických změn. Skupenské stavy hmoty. 5. Soustavy s chemickými změnami. Chemická termodynamika, základní termochemické zákony a jejich aplikace. Aplikace termodynamických potenciálů na chemické reakce. 6. Chemická rovnováha v soustavách neelektrolytů, podmínky chemické rovnováhy, výpočet rovnovážného složení pro homogenní a heterogenní procesy. 7. Chemická rovnováha v soustavách elektrolytů. Roztoky elektrolytů, teorie vodivosti elektrolytů, teorie silných elektrolytů. 8. Soustavy elektrolytů s chemickou reakcí, galvanické články, elektrochemický potenciál, základní typy elektrod a galvanických článků. Praktické použití galvanických článků. Elektrodové procesy. 9. Rovnováhy na fázovém rozhraní, základní vztahy popisující rovnováhy na fázovém rozhraní plyn – tuhá látka a plyn – kapalina a kapalina-tuhá látka. Gibbsova adsorpční izoterma. Základní adsorpční izotermy. 10. Chemická kinetika, základní pojmy, formální kinetické rovnice základních a složitých chemických reakcí. 11. Teorie popisu mechanismu chemických reakcí, základy teorie srážek pro reakce v plynném a kapalném skupenství. 12. Teorie aktivovaného komplexu. Termodynamické aspekty. Porovnání obou teorií. 13. Kinetika heterogenních reakcí, popis. Rychlost určující krok. Teorie katalýzy. Autokatalýza, homogenní a heterogenní katalýza. 14. Experimentální metody chemické kinetiky. Metody měření reakční rychlosti, stanovení řádu reakce a rychlostních konstant. NÁPLŇ CVIČENÍ: 1. Diskuse základních vztahů mezi základními fyzikálně chemickými veličinami. 2. Atomy a molekuly, struktura atomů a molekul, energie částic, distribuce částic. 3. Chemické reakce mezi atomy a molekulami. 4. Rovnice ideálního a reálného plynu, využití viriálních rozvojů a teorému korespondujících stavů. 5. Termochemie chemických reakcí, reakční teplo, výhřevnost. 6. Závislost reakčního tepla na teplotě. 7. Výpočet rovnovážné konstanty homogenní chemické reakce v plynném a kapalném skupenství, výpočet rovnovážného složení reakční směsi. 8. Rovnováhy v soustavách elektrolytů, konstanta acidity a bazicity, pH roztoků slabých kyselin a zásad, tlumivé roztoky. 9. Rovnováhy ovlivněné vedlejší chemickou reakcí. Vliv pH a komplexotvorných reakcí na srážecí rovnováhy. 10. Vodivost elektrolytu a její využití, elektromotorické napětí galvanického článku. 11. Faradayovy zákony, elektrolýza. 12. Teorie aktivovaného komplexu. Termodynamické aspekty. Porovnání obou teorií. 13. Zpracování experimentálních dat adsorpčních rovnováh. 14. Výpočet rychlostní konstanty chemické reakce. Závislost rychlostní konstanty na teplotě.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2009/2010 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  21
        Zkouška Zkouška 60  30 3
Rozsah povinné účasti: Povinná účast na výpočtových cvičeních (80 %) a získání absolvování všech testů v určených termínech.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2023/2024 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2022/2023 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2021/2022 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2020/2021 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2019/2020 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2020/2021 zimní